آموزش خودرو

دلایل روشن شدن چراغ ترمز ABS خودرو

reasons-turning-on-abs-brake-light-cover

در خودروهای مجهز به این سیستم حلقه‌ای در هر چرخ بکار رفته است و بالای آن نیز سنسوری وجود دارد که اطلاعات مربوط به سرعت چرخش چرخ را به کامپیوتر مرکزی یا ECU می‌فرستد. اگر ECU تشخیص دهد یک یا چند چرخ خودرو در زمان گرفتن ترمز سرعتی کمتر از سایر چرخ‌ها دارند میزان فشار ترمز را کاهش خواهد داد تا آن چرخ راحت‌تر بچرخد و قفل نشود؛ اما سیستم ترمز ABS نیز همانند هر سیستم دیگری با مشکلاتی مواجه می‌شود

چراغ ترمز ABS چیست؟

reasons-turning-on-abs-brake-light-1

خودروسازان برای اطلاع از مشکلات مربوط به سیستم ترمز ABS چراغ هشدار مخصوصی را طراحی کرده‌اند که در پشت آمپرها قرار دارد و با نوشته زرد یا نارنجی رنگ ABS مشخص می‌شود. زمانی که مشکلی برای ABS خودرو به وجود آید این چراغ روشن خواهد شد.

چراغ ترمز ABS چرا روشن می‌شود؟

از جمله مشکلاتی که باعث روشن شدن چراغ ترمز ABS می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خرابی ماژول کنترل ABS

واحد کنترل ABS یا ماژول جزو مهم‌ترین اجزای این سیستم به شمار می‌رود. این ماژول به بررسی سرعت چرخش چرخ‌ها از طریق سنسورها می‌پردازد و اطلاعات را به ECU می‌فرستد و دستورات را نیز دریافت و اعمال می‌کند. هرگونه خرابی در ماژول کنترل ABS باعث روشن شدن چراغ هشدار در پشت آمپرها خواهد شد.

  • کم شدن روغن ترمز

سیستم ترمز خودروهای امروزی از نوع هیدرولیکی است و بنابراین سیلندر اصلی باعث اعمال نیرو روی روغن ترمز می‌شود تا در نهایت لنت‌ها با روتورها تماس داشته باشند و خودرو را متوقف کنند. این امر به معنی نیاز ضروری به روغن ترمز کافی در مخزن آن است ولی درصورتی‌که میزان روغن ترمز به دلایلی همچون نشتی یا از دست رفتن کیفیت کاهش یابد ترمزها عملکرد درستی نخواهند داشت. ECU خودرو چنین مشکلی را با حسگرهای مخصوص تشخیص می‌دهد و باعث روشن شدن چراغ ABS می‌شود.

  • سنسورهای سرعت چرخ خراب

همان‌طور که از نام این سنسورها برمی‌آید، سنسورهای سرعت چرخ میزان چرخش را بررسی می‌کنند و اطلاعات را به ECU می‌فرستند. درصورتی‌که اختلالی در عملکرد این سنسورها به وجود آید چراغ هشدار ترمز ABS در پشت آمپرها روشن خواهد شد. معمولاً در چنین حالتی سیستم ترمز ضد قفل از مدار خارج می‌شود اما ترمز عادی خودرو همچنان فعال خواهد بود.

  • خرابی رله‌ها و فیوز سیستم ترمز ABS

در صورت خرابی هریک از قطعات داخلی این سیستم چراغ هشدار مربوط به آن روشن خواهد شد.

برطرف کردن روشن شدن چراغ ترمز ABS

reasons-turning-on-abs-brake-light-1

با مشاهده هر یک از علائم بالا می‌بایست به یک مکانیک باتجربه مراجعه کنید. وجود برخی خطاها در ECU از طریق دستگاه دیاگ تشخیص داده می‌شود و مکانیک می‌تواند با کدهای خطای خوانده شده مشکل مربوط به ABS را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید