آموزش

گرم‌کن فرمان چیست؟

Steering-wheel-heater-Cover

سیستم گرمایشی خودروهای مدرن، امروزه به نحوی مهندسی می‌شوند تا بتوانند تمام نقاط کابین را به یک دمای مشخص و یکسان برساند. گرم‌کن فرمان یکی از اجزای این سیستم است که اخیراً تقریباً در همه خودروها بیشتر از ۳۰ هزار و بعضاً زیر ۳۰ هزار دلار نیز دیده می‌شود. این سیستم کمک می‌کند یکی از اجزای اصلی کابین که مدام با دست راننده در تماس است گرم شود تا راننده در روزهای سرد سال از رانندگی احساس بهتری پیدا کند.

Steering-wheel-heater-button-1

گرم‌کن فرمان چگونه کار می‌کند؟

عملکرد گرم‌کن فرمان بسیار شبیه به عملکرد گرم‌کن صندلی است. شما چند دقیقه پس از فعال کردن گرم‌کن فرمان متوجه گرم شدن غربیلک فرمان خودروی‌تان می‌شوید. در اصل المنت دایره‌ای شکل قرار گرفته درون غربیلک فرمان باعث گرم شدن فرمان می‌شود. المنت‌های قرار گرفته در فرمان‌های مجهز به گرم‌کن، با برق کار می‌کند و به‌محض رسیدن برق به آن‌ها گرم می‌شوند و دمای غربیلک فرمان را افزایش می‌دهند.

آیا می‌توان گرم‌کن فرمان را به‌صورت افتر مارکت بر روی خودروها نصب کرد؟

طبیعتاً بسیاری از خودروسازان برای پایین آمدن قیمت تمام شده محصولاتشان مجبور به حذف برخی از آپشن‌ها هستند و گرم‌کن فرمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. جدیداً روکش فرمان‌هایی به بازار آمده که با یک سیم برق به خروجی ۱۲ ولت یا فندک خودرو متصل می‌شود و باعث کرم شدن روکش می‌شود.

چه خودروهایی مجهز به گرم‌کن فرمان هستند؟

Steering-wheel-heater-2

متأسفانه، تا کنون هیچ‌کدام از خودروهای تولید داخل مجهز به آپشن گرم‌کن فرمان نشده‌اند؛ اما بسیاری از خودروهای وارداتی موجود در بازار از این سیستم بهره می‌برند. خودروهایی مانند هیوندای الانترا ۲۰۱۸، سوناتا ۲۰۱۸، لکسوس GS250 2014 در بازار ایران با آپشن گرم‌کن فرمان در دسترس هستند.

دیدگاهتان را بنویسید