اخبار خودرو, بازار خودرو

نسل جدید مزدا 6 با همکاری چانگان

new-generation-mazda-6-cover

مزدا 6 در سال 2021 برای همیشه از بازار ایالات متحده خداحافظی کرد. این خودرو سال گذشته در بریتانیا و ژاپن نیز از خطوط تولید خارج شد. البته همچنان عرضه سدان میان‌رده مزدا در بازار اروپا و سایر نقاط آسیا ادامه دارد. در همین حال چینی‌ها با همکاری ژاپنی‌ها نسل جدید مزدا شش را توسعه داده‌اند. این خودرو به صورت انحصاری در بازار چین عرضه خواهد شد و دیگر نقاط جهان همان مزدا شش قدیمی را دریافت خواهند کرد. نسل فعلی این خودرو از سال 2012 تاکنون روی خط تولید قرار دارد.

مشخصات نسخه جدید و چینی مزدا 6

نسخه جدید و چینی مزدا شش، با نام EZ-6 در چین عرضه خواهد شد. مزدا EZ-6 براساس سرمایه‌گذاری مشترک چانگان و مزدا توسعه یافته است و با پیشرانه‌های الکتریکی و پلاگین هیبریدی عرضه خواهد شد. مدل ای زد 6 از زبان طراحی مزدا موسوم به Kodo بهره می‌برد اما مواردی همچون جلوپنجره نیمه‌روشن و دستگیره‌های درب مخفی به آن اضافه شده‌اند. همچنین رگه‌هایی از زبان طراحی جگوار را می‌توان در طراحی کاسه‌چراغ‌های عقب و جلو مشاهده کرد. بالای چراغ‌های عقب و روی درب صندوق عقب نیز یک اسپویلر فعال قرار دارد که حضور آن در یک سدان جذاب خواهد بود.

new-generation-mazda-6-1

دیگر موارد طراحی مزدا EZ-6 را رینگ‌های 19 اینچی، سقف پانوراما بزرگ و درب‌های بدون قاب هستند. همزمان با این خودرو، نسخه‌ای دیگر با برند چانگان نیز به تولید می‌رسد که چانگان شن‌لان SL03‌ نام دارد. فضای داخلی مزدا ای زد شش نسبت به چانگان شن‌لان SL03 لوکس‌تر است و با قیمت بالاتری نیز به فروش می‌رسد. بنابراین کابین مزدا EZ-6 با سایر محصولات این برند ژاپنی که در دیگر نقاط جهان فروخته می‌شوند، شباهتی نخواهد داشت.

new-generation-mazda-6-2

یکی از نکات جالب نسخه چینی مزدا 6، توزیع وزن 50:50 بین عقب و جلو خودرو است که تعادل فوق‌العاده‌ای را برای سدان مزدا ایجاد می‌کند. مدل برقی این خودرو دیفرانسیل عقب است و سیستم تعلیق عقب آن نیز از نوع مولتی‌لینک خواهد بود. مشخصات فنی این خودرو نامعلوم هستند اما چانگان می‌گوید که نسخه چینی مزدا شش می‌تواند با یکبار شارژ مطابق چرخه CLTC، 373 مایل (600 کیلومتر) را پیمایش کند. برد خودرو در نسخه پلاگین هیبریدی نیز 621 مایل (1000 کیلومتر) اعلام شده است. این خودرو تنها در چین به فروش خواهد رسید و بعید است در بازارهای دیگر شاهد عرضه مزدا EZ-6 باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید